Mina 5 bästa köp 2024

Jag blickar tillbaka på året med mina 5 bästa köp som förgyllat och hjälpt mig hitta min stil. 
Självklart vill jag veta vad dina bästa köp varit under året!
Ameli - Zurich vinröda väska
Vinröd Viadukt väska
Till skillnad från vissa år då jag inte köper en ny väska till detta året då jag addera två nya väskor till min kollektion. Den första var den beiga från By Malene Birger som jag älskar att bära för att lyfta och ljusa upp en outfit. I slutet av året unnade jag mig en vinröd väska från Ameli-Zurich. Färgen må vara trendig just nu men det är en väldigt tidlös färg i sig, som jag tror kommer att vara underbar varje år när hösten och vintern kommer. 
 
Sedan jag köpte den är det nästan den enda väskan jag använt. Färgen är lätt att styla och trots att den är mörk, kan den enkelt liva upp mörka, vintriga outfits. Jag har burit den med monokroma svarta outfits men också bruna, vita och vinröda accent färger. 
Svarta Marzio quilted ballerina 
Ballerina skor
Jag kan erkänna att det sved lite i plånboken med tanke på att de var rätt dyra, men jag ångrar inte det köpet alls. De är fasta, strukturerade och eleganta. Det märks att de är gjorda av bra kvalite och är enkla att ta hand om. Jag har använt dem till allt möjligt sedan jag köpte dem i början av sommaren. Jag testade att beställa deras beiga, men storleken passade tyvärr inte mig så jag får fortsätta leta efter den varianten av ballerina skor. 
 Mango kostymbyxor 
 Emily byxor
Detta är mitt andra par Emily byxor från Mango. Jag kom i år fram till att vida kostymbyxor passar mig trots att jag är kort, de ger en annan typ av känsla till mina outfits. Dessa från Mango har den perfekta längden och jag behövde inte sy upp dem. De beiga jag har är lite svårare att styla på grund av nyansen av beige, men dessa gråa har jag använt mycket mer. Det är än väldigt mörk nyans av grått vilket har gjort dem lika användbara som svarta byxor. 
Inuikii stövlar
 En investering jag gjorde i slutet av 2023 under Black Friday så därför får den hänga med på listan för 2024 istället. Jag kan inte med ord beskriva hur nöjd jag är. De är dyra och det är ett par stövlar jag önskat mig i flera år. Varje år försöker jag hitta något som liknar, som har samma stil, som inte känns som kängor utan jag kan bära de varje dag även när det inte är snö. Tillslut bestämde jag mig för att köpa dem och jag använder dem nästan varje dag när vintern kommer. Jag tylar dem med allting och det funkar. 
Struktur stickade koftor & tröjor
Jag har nog pratat mycket om dessa koftor och tröjor under året, men jag känner att jag verkligen har hittat min stil med hjälp av dem. Som jag nämnt tidigare har jag alltid älskat denna typen av plagg men det har alltid varit lite för dyra till butiker som ZARA & H&M började sälja dem. Jag har stylat dem med allt möjligt från kostymbyxor till kjolar. De har på ett enkelt sätt lyft mina outfits vilket jag älskar.  
8
Helena på FREEDOMtravel

Gillar verkligen stövlarna! Så fina!!

Annie

Så kul inlägg, roligt att se dina bästa köp från året :)
Trevlig helg!

Lisa

Vad mycket fint du köpt förra året :)

Orsakulla mamma vid 20 - Dalaliv, finporslin & pudelliv

Så härliga saker du fått ihop under året. Sådana saker man kan ha året runt.

Netti Starby

Så fina köp du har investerat under året. Kramis <3

Marie

Fina köp allihopa, instämmer

dixiwonderland.com

Den vinröda väskan är så fin :D

Svar: Visst är den underbar?1
Enna

Pauline Hurtig

jättefina köp :)

Svar: Tack!
Enna