Gossip Girl fakta du inte kändes till Nr. 3
När det är en serie som man älskar är det alltid, tycker jag, spännande att få lära sig mer om behing the scenes. I och med att jag lyssna på XOXO så får man ta del av en massa ny fakta.
Som ni kanske vet älskar jag Megan Hess böcker och det har börjat bli något jag samlar på. För några veckor sedan kom hennes senaste bok om Audrey Hepburn hem till mig och den är så fantastiskt fin. Förutom att den är vacker att se på har det varit väldigt kul och intressant att få veta mer om henne.

Hamptons avsnittet
Många Gossip Girl fans favoritavsnitt är med stor sanolighet Hamptons avsnittet. Då får man följa med på deras white party. Det första problemet var att egentligen kunde inte alla vara klädda i vitt då det skulle vara överexponerat och vissa behövde ha lite mer cream färgade kläder.
Tanken var från början inte att Serena skulle bära den fantastiska vita klänningen i Hamptons avsnittet, men det uppstod kompliaktioner med den hon skulle ha från början.
Ed Westwick tog lektioner i squash
I ett av Hamptons avsnitten ser man Chuck spela squash mot Lord Marcus. För detta klippet behövde Ed ta lektioner i squash för att kunna filma scenen.

Mädchen Amick
I början av säsong 2 introduceras Mädchen Amicks karaktär som har en relation med Nate. När hon var med i podden berättade hon att tackade ja till rollen främst för att hennes dotter va så stort fan av serien.
Gossip Girl meddelande
En väldigt återkommandande scen är att vi får se Gossip Girls meddelande på karaktärernas mobiler. Dessa scener filmades på det sättet att man klippte in meddelandet senare och fick separat filma personens hand och mobil ur specifika vinklar för att få det rätt.

jag måste kanske ta och se gossip girl :)